Obiteljski forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Obiteljski forum

Maleni kutak svemira u kojem možete podjeliti svoje nade strahove i snove među onima koji će vas shvatiti...
 
Početna stranicaPočetna stranica  PortailPortail  PretraľnikPretraľnik  Latest imagesLatest images  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Što vi možete učiniti za bebu

Go down 
Autor/icaPoruka
Lerit@s
Osoblje foruma
Lerit@s


Female
Broj postova : 9
Registration date : 26.10.2007

Što vi možete učiniti za bebu Empty
PostajNaslov: Što vi možete učiniti za bebu   Što vi možete učiniti za bebu Emptypet lis 26, 2007 8:16 pm

Kao roditelj ćete se osjećati jako bespomoćno i nećete znati kako da svu svoju ljubav ispravno predate svojoj «mrvici». Činite se sami sebi beskorisnim u roditeljskoj ulozi jer je okruženo aparatima i čini Vam se nedodirljivo. Bojite se da ćete napraviti krivi potez i nešto još dodatno pogoršati. Nemojte se bojati, nedonoščad je veoma otporna i izdržljiva. Ono što beba od vas treba je vaša prisutnost i vaš dodir. Nemojte se ustručavati tražiti da vam ga čim prije dadnu u ruke da ga pomazite, ljuljuškate, pjevušite, da ga stisnete uz svoje srce tako da prepozna njegove otkucaje. Nema veze na koliko aparata je prikopčan – njemu trebate vi, vaš nježni dodir po goloj koži koji će stimulirati njegove neurone. Ti prvi dodiri su vrlo važni za budući razvoj djeteta. Na kraju krajeva, okružen je sterilnom bjelinom i jedini zvuci koje čuje su zvuci aparata koji ga održavaju na životu.

"ali kada osjetite njegovu toplinu, to malo tjelešce na Vašoj koži…"

Stručni naziv za takav dodir je «Klokanica» (Kangaroo Care) ili «koža-na-kožu» (skin-to-skin). Razvijen je 1983. od strane dr Niles Bergman za smanjenje visoke stope smrtnosti kod nedonoščeta. Kod nedonoščadi čije su majke svaki dan to primjenjivale, smanjila se smrtnost sa 70% na 30%. Postupak: sestre stavljaju bebu obučenu samo u pelenu i s kapicom na glavi na majčina prsa, te ga prekriju s plahtom da beba ne gubi toplinu. Bebi nije hladno jer dobiva toplinu od Vas. Glavica mu treba biti bočno položena na vaše srce tako da sluša njegove otkucaje. Nježno ga obujmite oko glavice i vrata s jednom rukom, a s drugom ga pridržavajte u predjelu guze. Tako ga držite 10 minuta. Jedini preduvjet je da je bebino stanje stabilno. Respirator i ostale cjevčice ne smetaju. Nije bitno koji od roditelja to radi, jednako je efikasno ako ga rade i majka i otac. Ispočetka ćete biti preplašeni, ali kada osjetite njegovu toplinu, to malo tjelešce na Vašoj koži… Više Vam ga nitko ne može oduzeti, Vaš je zauvijek. Veoma brzo ćete steći rutinu i staloženo ćete ljuljuškati (veoma polagano) svoju bebicu i tiho mu pričati ili pjevušiti.

Vi i Vaša beba ZAJEDNO. Konačno ćete se osjetiti kao roditelj, a to je jednako važno i za Vaš duševni mir. Naravno da nećete od prve na njemu primijeniti sve stimulacije (ljuljanje, pjevanje, pričanje, glađenje, prejaka mimika Vašeg lica) – bilo bi mu to previše; znači, postepeno ćete uvoditi jednu po jednu stimulaciju. Najbolji pokazatelj da li ispravno postupate je Vaša beba – ako počne plakati ili ako monitori počnu pokazivati lošu fizikalnu reakciju na Vaš postupak, znači da je stimulacija bila prejakog intenziteta. Nemojte odustati od daljnjeg držanja, samo smanjite stimulaciju, tj. nemojte ga ljuljuškati ili smanjite pritisak ruku. Negativna reakcija se dešava samo kod nekih veoma osjetljivih beba. Uglavnom je medicinski dokazano da bebe koje su osjetile dodir roditeljskih ruku na svom tijelu, bolje spavaju i bolje napreduju.

Bebe koje nemaju dozreli nervni sistem su «dezorganizirani». One ne mogu sintetizirati sva osjetila i stimulacije koja primaju. Prva stvar koju bebe rođena u terminu prirodno čini je da skupi ručice ispred svog tijela, prema «centralnoj liniji». Ako Vaše dijete to ne može učiniti, pomognite mu, nježno mu držite zajedno ručice ispred tijela. Bebe također sišu svoje ručice; sami joj prinesite ruku do usta. To je umiruje i poništava dezorganiziranost, te na taj način joj pružamo okolinu u kojoj će bebin mozak moći izgraditi neuronske putove u mozgu koji će biti veoma važni u kasnijem izvođenju puno složenijih zadataka. Spomenuta centralna linija je ključ za kasniji razvoj, stoga pomognite djetetu da je nađe.

Gnijezdo

Bebe rođene u terminu u maternici provode puno vremena smotane u obliku lopte, sa smotanim nogama i rukama, odupirući se o stjenke maternice. Taj osjećaj «zidova» nedostaje nedonoščadima, kao i osjećaj smotanog tijela. To se pokušava nadoknaditi tkz. «gnijezdima» gdje se djetetu sa zrolanim ručnikom pruža osjećaj zidova maternice ili već gotovim gnijezdima koje se mogu naručiti preko Interneta. I u tom položaju vodite računa da su mu ručice skupljene ispred tijela. Pokušajte ga postavljati i u te smotane položaje, savinite mu nožice, savinite mu rukice, stavite mu jednu rukice na glavu, drugu na guzu (ne zaboravite da se bebe puno meškolje u maternici). Sve to radite nježno, polagano, a ako se osjećate nesigurno, zamolite sestru da Vam pomogne. Ako je to nemoguće raditi u NICU-u, radite to kod kuće.
http://www.roda.hr/tekstovi.php? ... 2ID=56&Show=105
[Vrh] Go down
 
Što vi možete učiniti za bebu
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
Obiteljski forum :: Djeca :: Bebe :: Nedonoščad-
Forum(o)Bir: